Jeśli chodzi o pocztówki tematyczne, moimi ulubionymi są te przedstawiające kuchnie danego kraju czy regionu. Uwielbiam poznawać nowe potrawy i smaki z różnych stron świata. Pocztówki są na to świetnym sposobem. Dziś zabiorę Was w podróż po kuchni chińskiej :)
Na pewno każdy miał z nią wiekszą czy mniejszą styczność. Ja przez długi czas podchodziłam do niej z dystansem, jak i w ogóle do całej kuchni azjatyckiej, co było kompletnie nieuzasadnione. Zmieniło się to, gdy parę miesięcy temu zjadłam przepyszną wieprzowinę z ryżem w sosie słodko-kwaśnym w jednej z chińskich restauracji... w Berlinie ;)
Okazuje się, że warto w niej zasmakować. Dużo warzyw i mało tłuszczu, a przy tym pełna harmonia smaków to cechy potraw z Chin. Kuchnia chińska zaliczana jest do najstarszych kuchni świata i najbardziej popularnych w Azji. Nierozerwalnie łączy się z każdą dziedziną życia Chińczyków, z ich filozofią i z medycyną naturalną. Spokój ducha, długowieczność, harmonia oraz zdrowie to cechy nadrzędne kultury i kuchni chińskiej. Dlatego też polecana jest ona jako jedna z najzdrowszych kuchni na świecie.
W kuchni chińskiej wyróżnia się pięć podstawowych smaków: słodki, słony, kwaśny, ostry oraz gorzki. Rewelacyjne sosy oraz pasty to efekt umiejętnego i harmonijnego ich łączenia. Właśnie dzięki nim potrawy mają wyrazisty smak oraz aromat. Od zawsze głównym składnikiem potraw kuchni chińskiej był ryż. Jest on jedzony na wiele sposobów, z mięsem, warzywami , rybami, czy nawet jako słodki deser. Ulubionym mięsem chińczyków jest wołowina, jednak cena nie pozwala, aby jeść ją codziennie. W skład chińskich potraw wchodzą również owoce morza, kurczak, wieprzowina, kaczka oraz oczywiście warzywa.
Potrawy zwykle je się pałeczkami z miseczek, zaś zupy łyżką. Napoje należy dolewać współbiesiadnikom, nigdy sobie. Pałeczki w Chinach, Wietnamie, Korei i Japonii znane od wieków. Kuaizi (chińskie pałeczki) są przeważnie kwadratowe i mają tępe zakończenie. Hashi (japońskie pałeczki) są zazwyczaj zaokrąglone i mają stożkowatą końcówkę. Z ciekawostek dotyczących pałeczek: krzyżowanie ich podczas jedzenia według chińskich wierzeń przyciągnie na nas nieszczęście.
" A bite from China" to seria pocztówek przedstawiające chińskie potrawy. Są świetne i ubolewam, że jak na razie mam ich tylko dwie. Jedyną wadą tych kartek jest to, że dania nie są podpisane :( Może ktoś zna nazwy tych dań i mi pomoże? Byłabym niezmiernie wdzięczna :)