Śląskie: pozytywna energia!
Dziś trochę mniej pocztówkowo, a bardziej turystycznie. Otóż z racji tego że od dziecka mieszkam na Górnym Śląsku, pragnę obalić parę mitów i przekonać Was, że na Śląsk naprawdę warto przyjechać. Ten post to jedynie taka mała zapowiedź tego, co zamierzam Wam pokazać w dłuugim cyklu na temat ciekawych miejsc w województwie śląskim :)
W całej Polsce Ślask ma opinię nieciekawego, mało turystycznego regionu, gdzie nie zobaczymy nic oprócz smutnych blokowisk, kopalń i wszechobecnego węgla ;) Nic bardziej mylnego! Śląsk to region tętniący życiem, kulturą, niezwykłymi zabytkami i...przyrodą (tak tak dobrze przeczytaliście: przyrodą ;)) Zapraszam więc po podróży po województwie śląskim i jego perełkami, tymi bardziej i mniej znanymi :)
Śląskie reklamuje się w całej Polsce jako województwo napędzane energią 4 sił. Oto one:
Enegia duchowa. Na śląsku zapewnimy odpoczynek nie tylko ciału, ale takze duchowi. Każdy zna sankutarium w Częstochowie, ale to nie jedyne miejsce kultu religijnego i zabytek sakralny, który tutaj znajdziemy. Bazylika w Piekarach Śląskich, Szlak Architektury Drewnianej, a na nim drewniane kościółki warte zobaczenia ( np. w Mikołowie), to miejsca popularne wśród nas, Ślązaków, jednak rzadko uczęszczane przez turystów, a szkoda, bo warto.
Energia naturalna. Uważacie, że nie jest na Śląsku zbyt zielono? Jesteście w błędzie :) Wiecie, że w samym sercu Aglomeracji Śląskiej znajdziecie jeden z najwiekszych parków miejskich w Europie i największy w Polsce? A to, że na śląsku zobaczycie hodowlę żubrów, jedną z bardzo nielicznych w Polsce? Nie wspomnę już o Beskidach czy Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jedyna polska pustynia - Pustynia Błędowska, jest właśnie na Śląsku :)
Moc dziedzictwa. Zamki, pałace... tego też u nas pod dostatkiem :) Jeden z najpiekniejszych - Pałac w Pszczynie, zasługuje tutaj na wyróżnienie. Pszczynie poświęcę na pewno osobny post w cyklu, bo to miejsce warte reklamy ;) Szlak Orlich Gniazd, którego z pewnoscią nie muszę reklamować - Ogrodzieniec, Mirów, Będzin... Ale moc dziedzictwa to też kultura, tradycje i oczywiście śląska kuchnia, obok której nikt nie przejdzie obojętnie :)
Siła techniki. Na koniec wisienka na torcie. To, co dla nas najbardziej charakterystyczne. Dziedzictwo przemysłowe to wizytówka Górnego Śląska, a obiekty to już nie straszące, szare huty i kopalnie. To fantastyczne muzea, skanseny i miejsca życia kulturalnego. Szlak Zabytków Techniki ma takich miejsc 36, m.in. Browary w Żywcu i Tychach, Kopalnia Guido w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie i wiele wiele innych! Znakomita większość z tych miejsc to nie zwyczajne muzea, jakie znamy. To miejsca, gdzie możemy się zmęczyć, ubrudzić, dotknąć eksponatów i poznać zasadę ich działania. Ale dokładnie opowiem już niedługo ;)
Mam nadzieję, że trochę Was zaciekawiłam i już niedługo zmienicie opinię o tym regionie :) A może już mi się to udało? ;)