top of page
Konkurs!
Tagi:
Nie ma jeszcze tagów.

Albania - jedna z ostatnio "zdobytych"

Najwyższy czas na Europę! Niecały miesiąc temu otrzymałam kartki z ostatniej wymiany (nawet nie zdawałam sobie sprawy, że tak dawno :o). Dziewczyna z Macedonii o imieniu Ivana wysłała mi dwie kartki - jedną ze swojego kraju, drugą z z sąsiedniej Albanii, którą się dziś pochwalę :)

Oficjalna nazwa Albanii: Republika Albanii

Oryginalna nazwa: Republika e Shqipërise Stolica Albanii: Tirana Powierzchnia Albanii: 28 700 km2 Ludność Albanii: 3 401 000 mln; 118os./1km2 Język: albański Waluta: 1 lek (ALL) = 100 kintarów

Oznaczenia kodowe: LA

Największe miasta: Tirana, Durres, Szkodra, Wlora, Elbasan

Państwo uważane za niedostępne i niebiezpieczne w związku z negatywnymi informacjami i opiniami o sytuacji politycznej i gospodarczej. Są to konsekwencje 10-letniego reżimu, rządów Envera Hodży, który poprzez konflikty z pobliskimi mocarstwami Jugosławią, ZSRR i Chinami doprowadził kraj do ruiny. Obecnie to już tylko stereotyp. Albania to kraj bogaty przez swą różnorodność religii, kultur, przyrody, a także paradoksalnie zachwycający przez nieeksplorowane góry, nieprzeludnione plaże oraz uprzejmych tubylców.

Słyszy się, że Albania to raj za małe pieniądze. Faktycznie. Kraj ma długi pas wybrzeża, a na nim sporo pięknych, szerokich plaż. Część z nich jest już całkiem dobrze wykorzystana. przy bardzo dobrej infrastrukturze turystycznej, ceny są naprawdę atrakcyjne. W hotelach o standardzie turystycznym odpowiadającym 2 czy 3 gwiazdkom, pokój dwuosobowy ze śniadaniem kosztuje ok. 30-40 euro.

„Religią Albańczyka jest Albańskość”- to motto państwowe ma oczywiście swoje podłoże polityczne. W 1967 roku komunistyczne władze Albanii ogłosiły powstanie pierwszego na świecie państwa ateistycznego czyniąc tym samym precedens w historii. Wszelkie ośrodki kultu religijnego- kościoły, meczety, burzono w zastraszającym tempie bądź też przerabiano na ośrodki sportowe, hale, magazyny a nawet kino. Wyznawanie jakiejkolwiek religii zostało zakazane i taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1990 roku. Albańczycy dorastający w tym okresie nigdy nie byli nauczani religii i jako dorośli zostali agnostykami lub ateistami. Właściwie niewiadomo dokładnie, jak dzisiaj przedstawia się struktura wyznaniowa społeczeństwa albańskiego. Tradycyjne proporcje to 70% muzułmanów, 20% protestantów i 10% katolików. Lata przymusowego ateizmu jednak pozostawiły głęboki ślad w świadomości tego społeczeństwa efektem czego jest powszechna obojętność religijna. Ma to również inne fenomenalne skutki, przede wszystkim nie spotykaną nigdzie indziej tolerancję religijną, czego wyrazem są mieszane małżeństwa przedstawicieli różnych opcji religijnych.

Berati (lub Berat), miasto, które jest przedstawione na pocztówce to ośrodek turystyczny i kulturalny. Miasto-muzeum, zwane ze wględu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza "miastem tysiąca okien". W 2008 roku organizacja UNESCO umieściła Berati na liście światowego dziedzictwa przez rozszerzenie dodanego w 2005 roku wpisu o mieście Gjirokastra.

Jako, że kartka została wysłana z Macedonii, nie mam na niej niestety znaczków albańskich. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Te macedońskie jak dla mnie są ciekawe :)

bottom of page